Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2023

Gösterim: 2434

DERS KAYIT İŞLEMLERİ

OBS'YE İLK GİRİŞ İŞLEMLERİ

  1. Öğrenci Bilgi sistemine  https://obs.bandirma.edu.tr/oibs/ogrenci/login.aspx linkinden giriş yapınız.
  2. Öğrenci girişini seçiniz.

   


 

 

Ögrenci Bilgi Sistemine Aşağıda Belirtiği şekliyle Giriş Yapınız

** Öğrenci Bilgi Sistemi şifresini unutan veya ilk defa alacak öğrenciler ''Şifre sıfırla butonu ile şifrelerini sıfırlayarak veya E-devlet şifreleri'' ile giriş yaparak ders kayıtlarını yapabilirler.

** Öğrenci Belgesi ve Transkript belgelerini e-devlet şifrenizle "www.turkiye.gov.tr" adresinden de alabilirsiniz.


İlk defa kayıt yapan öğrencilerimiz yapmaları gereken İletişim Bilgileri ekranından güncel adres ve İletişim Bilgilerini doldurup kaydetmesi gerekmektedir.

İletişim bilgilerini doldurunuz veya güncelleyiniz.

 


 

DERS KAYIDINIZI YAPMAK İÇİN

İkinci öğretim öğrencileri, ikinci üniversite okuyan normal öğretim öğrencileri ile normal öğrenim süresinde mezun olamayan öğrencilerimiz ile Yabancı Uyruklu öğrencilerimiz öğrenim ücretlerini ve katkı paylarını Öğrenci Numaraları ile Halk Bankası Şubelerinden veya Halk Bankası İnternet Şubesi /ATM'lerinden yatırılabilirler

  1. Ders ve Dönem İşlemleri sekmesini tıklayınız hemen altında ders kayıt sekmesi açılacaktır.
  2. Ders kayıt sekmesini tıkladığınızda karşınıza aşağıda gösterilen ders listesi çıkacaktır. listede yer alan Dersleri + butonuna  tıklayınız. Tekrar açılan listedeki dersi tekrar + butonuna tıklayarak ekleyiniz.
  3. Eklediğiniz dersler alt kısımda listelenecektir.  1 ve 2. Sınıflar için tüm dersler zorunlu olduğundan bu sınıfta olan öğrencilerimizin sınıfına göre tüm dersleri seçmek zorundadır.
  4. 3 ve 4 sınıflardaki öğrencilerimiz öncelikle sınıfındaki zorunlu dersleri varise 1 ve 2. Sınıftaki kalmış olduğu dersleri almak zorundadır.
  5.  2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında Hazırlık okuyan öğrenciler ile Lisans Programlarına 2019-2020 Eğitim-Öğretim  yılı ve sonrasında kayıt olan öğrenciler (Tüm 3. Sınıf Öğrencileri) Üniversite Seçmeli Ders (USD) havuzundan 5. ve 6. yarıyıllarında birer adet  olmak üzere eğitim-öğretim süreleri boyunca İKİ DERS almakzorundadır.
  6. Dersleri ekledikten sonra sağ alt köşede yer alan sırasıyla Kontrol Et Kesinleştir/Onay butonlarını tıklayarak ders kaydınızı kesinleştiriniz, Ders kaydınızı kesinleştirdiğinizde Kontrol ve onaylama işlemi yapması için Danışmanızın ekranına gidecektir. Danışmanınız ders kaydınızda herhangi bir eksiklik yok ise onaylama işlemini tamamlayacaktır.
  7. Ders kaydınızda bir eksiklik ve yanlışlık görür ise düzeltmeniz için sizlere OBS üzerinden mesaj gönderecektir. Özellikle ders kayıt haftası içinde Obs üzerinden gelen Mesajları kontrol ediniz ve Mesajlara cevap vererek veya obs üzerinden mesaj yolu ile Danışmanızla iletişimde olunuz. Danışmanınızın düzeltmenizi istediği hususlarda bir değişiklik yapmadığınız taktirde ders kaydınız onaylanmayacaktır.

DİKKAT :

Danışman Onayı olmayan ders kayıtları geçersizdir.

Ders Kayıtları Öğrencinin Sorumluluğundadır.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında ve daha önceki yıllar da kayıt olanlar, ikinci yarıyıl sonundan itibaren her yarıyıl sonunda genel not ortalaması 1,80’in altındaki önlisans ve lisans öğrencileri, takip eden yarıyılda en fazla 24 kredilik derse kayıt yaptırabilirler. Genel not ortalaması her yarıyıl sonunda 1,80 ve üzerinde olan önlisans ve lisans öğrencileri ise takip eden yarıyılda en fazla 30 kredilik derse kayıt yaptırabilirler.

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında ve sonrasında kayıt olanlar, ikinci yarıyıl sonundan itibaren her yarıyıl sonunda genel not ortalaması 1,80’in altındaki önlisans ve lisans öğrencileri, takip eden yarıyılda en fazla 30 AKTS ‘lik derse kayıt yaptırabilirler. Genel not ortalaması her  yarıyıl sonunda 1,80 ve üzerinde olan önlisans ve lisans öğrencileri ise takip eden yarıyılda en fazla 45 AKTS ‘lik derse kayıtyaptırabilirler.