Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2024

Gösterim: 2837

Bölüm Tanıtımı

 

 

İktisat Bölümü Hakkında

İktisat Bölümü, Balıkesir Üniversitesi Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı olarak 1993 yılında kurulmuştur. 18 Ekim 1993 tarihinde eğitim-öğretime başlayan bölüm, ilk mezunlarını 1997 yılında vermiştir. 23 Nisan 2015 tarih ve 29335 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 6640 sayılı Kanun'la kurulan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne bağlanmıştır. Bölümümüzde İngilizce hazırlık sınıfı, öğrenci isteğine bağlı olarak yürütülmektedir.

İktisat Bölümü, örgün ve ikinci öğretim düzeylerinde eğitim vermektedir. Eğitim ve akademik faaliyetler aşağıdaki anabilim dalları bünyesinde yürütülmektedir:

  • İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Anabilim Dalı
  • İktisat Politikası Anabilim Dalı
  • İktisat Tarihi Anabilim Dalı
  • İktisat Teorisi Anabilim Dalı

Akademik Programlar

Bölümümüzde, lisans eğitiminin yanı sıra Tezli Yüksek Lisans, Tezli İngilizce Yüksek Lisans ve Doktora programları da bulunmaktadır. Bu programlar, öğrencilere iktisat disiplininin her alanında kılavuzluk edecek ve onların iktisatçı olarak düşünebilme ve karar verebilme yeteneklerini geliştirecek şekilde tasarlanmıştır.

Akademik Kadro

İktisat Bölümü, alanında uzman, genç ve dinamik bir akademik kadroya sahiptir. Kadromuz, öğrencilerimize en güncel bilgi ve becerileri kazandırmak için sürekli olarak kendini geliştirmekte ve çeşitli araştırma projeleri yürütmektedir. Bölümümüzde toplamda 22 akademik personel görev yapmaktadır:

  • 7 Profesör
  • 7 Doçent
  • 3 Doktor Öğretim Üyesi
  • 5 Araştırma Görevlisi

Neden İktisat Bölümü?

İktisat Bölümü olarak amacımız, öğrencilerimizi ekonomik olayları analitik bir bakış açısıyla değerlendirebilen, teorik bilgi ile pratiği birleştirebilen, yenilikçi ve araştırmacı bireyler olarak yetiştirmektir. Geniş akademik yelpazemiz ve güçlü akademik kadromuzla, öğrencilerimize sunduğumuz çeşitli olanaklar ve öğrenim fırsatlarıyla onların akademik ve kariyer hedeflerine ulaşmalarına destek oluyoruz.

Mezunlarımızın Başarıları

Mezunlarımız, kamu, özel sektör ve üniversitelerde geniş bir yelpazede istihdam edilmektedir. Ekonomi, finans, bankacılık, danışmanlık, kamu politikası ve akademik alanlar gibi çeşitli sektörlerde çalışmaktadırlar. Mezunlarımızın bu başarıları, bölümümüzün sunduğu kapsamlı eğitimin ve nitelikli akademik kadromuzun bir yansımasıdır.