Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2023

Gösterim: 2081

Değişim Programları

ERASMUS

Erasmus öğrenim hareketliliği, yükseköğretim kurumu öğrencilerinin bir akademik yıl içerisinde eğitimlerinin bir veya iki dönemini Avrupa Birliği üyesi bir ülkede anlaşmalı bir yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir.

Erasmus Öğrenim Hareketliliği, Erasmus değişimi yapmak üzere var olan ikili anlaşmalar çerçevesinde gerçekleştirilir. Öğrenim hareketliliği , yükseköğretim kurumunda kayıtlı (TC vatandaşı olan ve olmayan) bir öğrencinin öğreniminin bir bölümünü ikili anlaşma ile ortak olunan yurtdışındaki yükseköğretim kurumunda gerçekleştirmesidir. Faaliyet süresi aynı akademik yıl içerisinde tamamlanabilecek 3 ile 12 ay arasında bir süreyi kapsar. Öğrenim hareketliliği için belirlenen aylık hibe tutarları 27 AB ülkesinin yaşam standartlarına göre belirlenmiştir.

Erasmus değişim programı ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linkteki siteden bulabilirsiniz;

https://erasmus.bandirma.edu.tr/erasmus

Erasmus değişim programı ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarını aşağıdaki linkteki siteden bulabilirsiniz;

https://erasmus.bandirma.edu.tr/tr/erasmus/Sayfa/Goster/Erasmus-Sik-Sorulan-Sorular-635

FARABİ

"Farabi Değişim Programı" olarak adlandırılan “Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı”, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimini içermektedir.

Program kapsamında öğrenci veya öğretim üyeleri bir veya iki yarıyıl süresince, kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edebilmektedir. Program, değişime katılan öğrenci ve öğretim üyelerinin farklı bir akademik çevrede akademik çalışmalarına, sosyal gelişim süreçlerine ve kariyer planlarına olumlu bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Farabi değişim programı ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linkteki siteden bulabilirsiniz;

https://farabi.bandirma.edu.tr/farabi

Farabi değişim programı ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarını aşağıdaki linkteki siteden bulabilirsiniz;

https://farabi.bandirma.edu.tr/tr/farabi/Sayfa/Goster/Sik-Sorulan-Sorular-374

 MEVLANA

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan bir programdır.

Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına program kapsamında gelerek eğitim-öğretim faaliyetlerine katılabilirler.

Mevlana değişim programı diğer değişim programlarından farklı olarak, coğrafi bölge ayrımı yapmaksızın dünyadaki tüm yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Mevlana değişim programı ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linkteki siteden bulabilirsiniz;

https://mevlana.bandirma.edu.tr/mevlana

Mevlana değişim programı ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarını aşağıdaki linkteki siteden bulabilirsiniz;

https://mevlana.bandirma.edu.tr/tr/mevlana/Sayfa/Goster/SIK-SORULAN-SORULAR-512

İşletme Bölümü FARABİ, ERASMUS ve MEVLANA gibi yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerin dâhil olduğu değişim programları sunmaktadır. Değişim programlarının koordinatör bilgileri ve e-posta adresleri aşağıda yer almaktadır.

FARABİ KOORDİNATÖRÜ

Doç. Dr. Gülnil AYDIN

gaydin@bandirma.edu.tr

 

ERASMUS KOORDİNATÖRÜ

Doç. Dr. Nida ABDİOĞLU

nabdioglu@bandirma.edu.tr

 

MEVLANA KOORDİNATÖRÜ

Doç. Dr. Gülnil AYDIN

gaydin@bandirma.edu.tr