Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021

Gösterim: 2761

Bölüm Tanıtımı

Uluslararası İlişkiler Bölümü Balıkesir Üniversitesi Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde 2009 yılında kurulmuş olup, ilk mezunlarını 2013 yılında vermiştir. Bölüm 23 Nisan 2015 tarih ve 29335 sayılı Resmî Gazete ‘de yayınlanan 6640 sayılı Kanun'la kurulan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne dâhil edilmiştir. Bölüm, Uluslararası İlişkiler disiplininin her alanında öğrencilere kılavuzluk edebilecek, kendi alanlarında uzman genç ve dinamik bir kadroya sahiptir. Bölümün kadrosunda 3 doçent, 4 doktor öğretim üyesi ve 6 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Örgün ve ikinci öğretim düzeyinde eğitim-öğretim verilen uluslararası ilişkiler bölümünde eğitim faaliyetleri ve akademik faaliyetler aşağıda yer verilen anabilim dalları bünyesinde yürütülmektedir:

  • Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı
  • Uluslararası Politika Anabilim Dalı
  • Siyasi Tarih Anabilim Dalı
  • Devletler Hukuku Anabilim Dalı

Birinci ve ikinci öğrenim olarak öğrenci alan bölümde zorunlu olmamakla birlikte her öğrencinin İngilizce eğitim veren hazırlık olanağından faydalanması mümkündür. Bölümde Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programı da mevcuttur.